Stenoza kręgosłupa to zwężenie kanału kręgowego, które następuje, kiedy dochodzi do ucisku na:
rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym,
korzenie nerwowe w odcinku lędźwiowym.
Stenoza może mieć różne przyczyny, sporadycznie ma charakter wrodzony, znacznie częściej powstaje na skutek procesów zwyrodnieniowych kręgosłupa i zazwyczaj dotyczy osób starszych. Jednak może również wystąpić u młodych ludzi, którzy zmagają się z kręgozmykami, niestabilnością.
Ciasnota kanału kręgowego jest spowodowana poprzez zbliżanie się do siebie trzonów kręgów, na skutek czego zwęża się wolna przestrzeń w kanale kręgowym i tkanka nerwowa zaczyna być uciskana. Choroba ta może także powstać na skutek degeneracji stawów kręgosłupa – tworzą się zgrubienia więzadeł przykręgosłupowych.
Wyróżnia się kilka stopni zaawansowania tej choroby:
umiarkowana,
bezwzględną,
krytyczną.
Objawami stenozy jest ból i mrowienie kończyn.
Jeśli objawy pojawiają się wyłącznie sporadycznie, to Pacjent powinien w pierwszej kolejności udać się do fizjoterapeuty, który zaleci ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.
Kiedy objawy są nasilone i pojawiają się problemy z chodzeniem, a ulgę przynosi pochylenie się do przodu, to są to poważne objawy neurologiczne i należy skonsultować się z neurochirurgiem.
Krytyczna stenoza kanału kręgowego jest wskazaniem do operacji.
Najmniej inwazyjną dla Pacjenta nawet w podeszłym wieku metodą zabiegową jest endoskopia. Podczas zabiegu należy usunąć te tkanki lub kości, które powodują bezpośredni ucisk na strukturę nerwową, nie naruszając reszty kręgosłupa.